ACBL Wide Senior Game

ACBL Wide
March 27, 2017


ACBL Senior Open Pairs

Section 01

RankNamesScore
1
Greg McKellar - Jim McKellar, Kingston ON67.59%
2
Bilgin Batman, Bridgewater NS; Thomas Sheppard, Chester NS66.67%
3
Layne Noble, Ottawa ON; William Rogers, Nepean ON64.46%
4
Thomas Dale - Richard Lash, St John's NL64.24%
5
David Wandler - Marjorie Wandler, Italy Cross NS63.39%

Section 02

RankNamesScore
1
Clyde Paul - Jeremy Smee, St Catharines ON67.55%
2
Roland Laframboise - David McLellan, Thunder Bay ON67.50%
3
Fraser Coull - Judi Loewen, Thunder Bay ON66.88%
4
Keith Cameron, Blue Mountains ON; Coryll Harwood, Clarksburg ON65.82%
5
Joanne Hall, Port Elgin ON; John Lightfoot, Southampton ON65.58%

Section 03

RankNamesScore
1
Carol Coan, Cresskill NJ; Enid Spira, Gt Barrington MA67.05%
2
Faith Bleasdale, Katonah NY; Ronald Kallman, Somers NY65.18%
3
Jay Kasofsky, Woodridge NY; Barry Pariser, Newburgh NY63.89%
4
Robert Partridge - Linda Partridge, Fishkill NY62.50%
5
Betty Jean Brola - Gladys Chin, Newburgh NY61.98%

Section 04

RankNamesScore
1
John Swanson - Selena Swanson, Mechanicsburg PA72.32%
2
Helen Keohane - Mart Liinve, Watertown NY71.30%
3
Melissa Price - Richard Price, Glenn Dale MD70.59%
4
Robert Keeney, Lewes DE; James Marshall, Rehoboth Beach DE66.86%
5
Jane Segal, Bala Cynwyd PA; Joan Warren, Bryn Mawr PA61.59%

Section 05

RankNamesScore
1/2
Maxine Davis, Westline PA; Barbara Kopko, Allegany NY61.07%
1/2
Nancy Gleason - Bonnie Smith, Bradford PA61.07%
3/4
Paula Kotowski, Williamsville NY; Marilyn Sultz, Buffalo NY56.85%
3/4
John Welte - Martha Welte, Buffalo NY56.85%
5
Beverly Gibbs, Wellsville NY; Kay Kautz, Olean NY56.79%

Section 06

RankNamesScore
1
Wendell Graham, Newport News VA; Peter Hardin, Poquoson VA69.63%
2
Harry Gellis, Midlothian VA; Patti Martin, Richmond VA67.14%
3
Georgie Feldman - Wendy Richardson, Cambridge MD65.97%
4
Deborah Hage, Stafford VA; Richard Hagenlocker, Fredericksburg VA64.81%
5
R Coates, Frederick MD; Non member, 64.03%

Section 07

RankNamesScore
1
Donald Foote - Judy Maravolo-Foote, Hilton Head Is SC71.06%
2
Jane Gerstenberger - Jesse Roach, Aiken SC70.96%
3
Carol Hudson - John Hudson, Chattanooga TN70.47%
4
Mike Grodsky - Sharon Grodsky, Saint Simons Is GA69.35%
5
J Randy Rea - Lloyd Weinerman, Asheville NC68.37%

Section 08

RankNamesScore
1
Guy Morrical, Granger IN; Victor Papai, South Bend IN62.27%
2
Janet Little, Wood River IL; Non member, 61.11%
3
Phillip Kenney, Eureka IL; JoAnn Schroeder, Normal IL60.42%
4
Linda Badgley, Edwardsville IL; Claudia Davidage, Worden IL59.26%
5
Marian David, South Bend IN; Sara Marcus, Granger IN58.80%

Section 09

RankNamesScore
1
Dale Freeman, Harbor Springs MI; Susan Kett, Placida FL74.40%
2
Irving Feinglass - Lyle Price, Delray Beach FL70.83%
3
Ardean Black, Lakeland FL; J Smith, Sarnia ON70.60%
4
Marsha Morgan, Delray Beach FL; Sandra Rosenberg, Boca Raton FL67.61%
5
Eva King - Stuart Tarkan, Suffern NY67.52%

Section 10

RankNamesScore
1
Ed Barnes, Wetumpka AL; Molly Currie, Sylacauga AL70.00%
2
Tommie Pritchard, Meridian MS; J Shearin, Bailey MS68.23%
3
George Atherton - Susan Atherton, Baton Rouge LA67.36%
4
Ann Cook - Wesley Crawford, Shreveport LA67.14%
5
Karen Copp - Melvin Hilliard, Hot Springs AR67.08%

Section 11

RankNamesScore
1
Patty Cole, Indianapolis IN; Shannon Schneider, Noblesville IN71.15%
2
Natan Erdberg, Fishers IN; Mitchell Pote, Indianapolis IN67.31%
3
Tana Holt, Clinton IN; Sharon Winters, Terre Haute IN66.20%
4
Charles Kopp, Columbus OH; Gary Shade, Pickerington OH64.39%
5
Beth Grismer, Dayton OH; Janet Lee, Centerville OH64.07%

Section 12

RankNamesScore
1
Lynn Ward - Joy Willging, Saint Joseph MI70.24%
2
Susan Bailey Carman - Dennis Carman, Plainwell MI66.20%
3
Charles Schiff, Birmingham MI; Bob Webber, Waterford MI65.53%
4
Richard Menczer, Bloomfield MI; Carolyn Simmer, West Bloomfield MI64.96%
5
William Stokes - James Whiteside, Midland MI62.04%

Section 13

RankNamesScore
1
Sylvia Dunne - Kenneth East, Chicago IL62.22%
2
S Fuhrmann - Worth Vaughan, Madison WI62.18%
3
Ronald Gould, Mequon WI; Donald Scholz, Grafton WI62.04%
4
Richard Brewer - Carole Greene, Chicago IL61.48%
5
Colleen McCabe - Mary Warden, Madison WI61.22%

Section 14

RankNamesScore
1
Jim Hacker, Faribault MN; Mary Meinecke, Stillwater MN63.89%
2
Roger Anderson - Sharon Anderson, Eagan MN62.14%
3
Dee Dee Lorentzen, White Bear Lake MN; Jim Skonnord, Saint Paul MN61.34%
4
Mary Abraham, Elk Point SD; Larry Yarger, West Point NE60.67%
5
David Kruter, Saint Paul MN; Joe Proulx, Maplewood MN59.49%

Section 15

RankNamesScore
1
Linda Jirka, Mountain Home AR; William Jordan, Gassville AR74.62%
2
Vickie Lanes, Columbia MO; Mary Rackers, Jefferson City MO68.75%
3
Donna Pasley, Jefferson City MO; Richard Troth, Columbia MO68.52%
4
Joe Scott - Marina Scott, Rogers AR65.05%
5
John Gilmore, Shell Knob MO; Marsha Havens, Eureka Springs AR64.97%

Section 16

RankNamesScore
1
Mike Bukala, Waco TX; Asa Waterman, Woodway TX76.19%
2
Sherry McHarg - Woodrow McHarg, Laredo TX69.44%
3
Rob Rich, Laredo TX; Norma Scott, San Miguel De A Mexico68.98%
4
Jackie McElhaney - Dorothy Miller, Scroggins TX68.33%
5
Thomas Dickerson - Sonny Echols, Granbury TX66.90%

Section 17

RankNamesScore
1
Allan Palansky, Henderson NV; Pam Stratton, Las Vegas NV71.99%
2
Rodney Bias, Phoenix AZ; Non member, 70.00%
3
Barbara Ferguson, Columbus NE; Marie Wharton, Glendale AZ65.97%
4
James Hazle - William Skillern, Carlsbad NM65.63%
5
Gerald Cohen - Paul Weader, Sun City AZ65.05%

Section 18

RankNamesScore
1
John Gram - Suzanne St Thomas, Boise ID67.78%
2
B J McAlear, Lolo MT; Karen Renne, Missoula MT63.39%
3
Shari Kohoutek - Carolyn Miller, Great Falls MT61.66%
4
Lance Connell - June Lind, Regina SK60.91%
5
Calvin McLeod - Wayne Nattrass, Regina SK60.86%

Section 19

RankNamesScore
1
Bill King - Larry Verrall, Mount Vernon WA65.28%
2
Joan Ball - Sheila Strode, Yakima WA65.10%
3
Rod Anderson, Qualicum Beach BC; Barry Brown, Kamloops BC64.74%
4
Margery Erickson, Marysville WA; David Fallen, Arlington WA62.96%
5
Jodi Kimbrell - Jay Townsend, Spokane WA61.26%

Section 20

RankNamesScore
1
Ingeborg Dickerson, Payette ID; Beth McDaniel, Ontario OR70.24%
2
Richard Carle, Longview WA; Jerry Woodman, Woodland WA63.20%
3
Carol Davies, Kamuela HI; Shelly Hershberger, Kailua Kona HI62.80%
4
Sherri Faroky - Jack Woodard, Chico CA61.11%
5/6
Hubert (Bud) Hamilton - Wilhelmina White, Redding CA60.42%
5/6
Diane Caccamise, Coos Bay OR; Non member, 60.42%

Section 21

RankNamesScore
1
John Jefferson - Joanne Merry, Davis CA67.40%
2
Michel Schneider, Berkeley CA; Grant Vance, Oakland CA66.47%
3
Sarita Mathiasen, Albany CA; Cole Powell, Oakland CA65.89%
4
Jack Fitzgerald, Lodi CA; Yosh Mataga, Stockton CA64.59%
5
Linda Gross, Lafayette CA; Jerry Weitzner, Danville CA64.06%

Section 22

RankNamesScore
1
Douglas Grant - Jim Walker, West Vancouver BC69.55%
2
Abigail Wright, Rancho Mirage CA; Non member, 65.71%
3
Brock Armstrong, Rancho Mirage CA; Nancy Spelke, Santa Barbara CA64.90%
4
Bob Sendall, Incline Village NV; Louise Wang, San Luis Obispo CA64.75%
5
Robert Bigoni, Goleta CA; Robert Hollman, Santa Barbara CA64.62%

Section 23

RankNamesScore
1
Robert Gish, El Monte CA; Eddie Rose, Laguna Niguel CA64.88%
2
George MacDonald, Agua Dulce CA; Hansford Rowe, Newhall CA63.39%
3
Rand Pinsky - Kathy Swaine, Valencia CA63.10%
4/5
Roy Ladd - Albert Stock, Valencia CA60.71%
4/5
Bernard Seal - John Vacca, Northridge CA60.71%

Section 24

RankNamesScore
1
Paul Burket, Corona NY; Barbara Gross, Port Washington NY64.55%
2
Mary Ann Muccini - Lindy Wuest, Douglaston NY60.93%
3
Ruth Brooks, Bayside NY; Joan Fagas, Douglaston NY59.27%
4
Fred Schneider, College Point NY; Judith Spitz, Bayside NY54.95%
5
Diane Gottlieb, Hollis Hills NY; Deena Kaftor, Elmhurst NY54.28%

Section 25

RankNamesScore
1
Gregory Klinker, Tiverton RI; Steven Myerson, Portsmouth RI71.67%
2
Ann Basilico, Cranston RI; Fred Randall, Warwick RI70.83%
3
Lilian Holmsen, Kingston RI; Marilyn Mora, Wakefield RI66.07%
4
Jack Mahoney, Brunswick ME; Jerrie Will, Wells ME65.74%
5
Eva Milofsky, Belmont MA; Jean Shaffer, Milton MA65.58%