Instant Matchpoint Game 1

ACBL-wide
07/09/2018


Instant MP Open Pairs Afternoon Session

Section 01

MPsRankNamesScore
10.00
1
Robert McCosh - Neil O'Brian, Miramichi NB69.17%
7.00
2
Temmy Rosen-Geylman, Saint-Laurent QC; Hattie Ship, Cote Saint-Luc QC68.83%
5.00
3
Marc Faguy - Henry Unglik, Ottawa ON66.96%
3.50
4
Phyllis Boudreau, Wedgeport NS; Inge Hausgaard, Pleasant Valley NS65.96%
2.00
5
Margaret Dodson, Pictou NS; Audrey Forrest, New Glasgow NS65.89%

Section 02

MPsRankNamesScore
10.00
1
Brian Macartney, Vineland ON; George Morrissey, Welland ON69.15%
7.00
2
John Dong, Richmond Hill ON; Bo Han Zhu, Oakville ON65.04%
5.00
3
Don Domansky - David McLellan, Thunder Bay ON64.64%
3.50
4
Stephen Mackay, Markham ON; Robin Stephens, Toronto ON64.58%
2.00
5
Paul Crossland - Marc Fournier, Barrie ON64.44%

Section 03

MPsRankNamesScore
10.00
1
Vivian Dushey, New York NY; Sarah Tawil, Brooklyn NY67.21%
7.00
2
Myron Rimer - Steven Sundheimer, New City NY66.13%
5.00
3
John Forbes, Ramsey NJ; Marion Schraub, Hackensack NJ64.82%
3.50
4
William Esberg, Long Branch NJ; Richard Ross, Highland Park NJ63.75%
2.00
5
Shelli Cohen - Marcia Shweky, Brooklyn NY63.25%

Section 04

MPsRankNamesScore
10.00
1
Kathryn Markley - Tim Trissler, Mechanicsburg PA69.57%
7.00
2
Gloria Rothschild - Ann Sellers, Watertown NY67.52%
5.00
3
John Swanson - Selena Swanson, Mechanicsburg PA66.21%
3.50
4
Norma Bernstein - Mary Lou Millen, York PA64.56%
2.00
5
Richard Folwell - Barbara McIver, Rochester NY63.71%

Section 05

MPsRankNamesScore
10.00
1
Jo Anne McDowell - Franklin Powers, Youngstown OH70.41%
7.00
2
Judith Marshall, Buffalo NY; John Ziemer, Youngstown NY61.83%
5.00
3
Rebecca Murray - Terence Murray, Canfield OH59.16%
3.50
4
Barbara Belardi, Pittsburgh PA; Patricia Cunkelman, Blairsville PA58.14%
2.00
5
Linda Burroughsford, Fort Erie ON; Davis Heussler, East Aurora NY58.13%

Section 06

MPsRankNamesScore
10.00
1
J Fletcher Smoak - Linda Smoak, Roanoke VA66.81%
7.00
2
Gary Grobaker, Palmetto FL; Name not found, 66.35%
5.00
3
David Burnes - Charles Sadowski, Yorktown VA65.64%
3.50
4
Eugene Condon - Maxine Poulton, Sun Lakes AZ64.93%
2.00
5
Esther Boyd, Harrisonburg VA; Ernestene Thompson, Rockingham VA63.63%

Section 07

MPsRankNamesScore
11.25
1
Stanley Hurwitz, Bluffton SC; James Traudt, Hilton Head Is SC72.12%
6.00
2/3
Robert Blakey - Norman Bloch, Bluffton SC67.81%
6.00
2/3
J Timothy Laverty Jr, Graham NC; Tim Stecker, Elon NC67.81%
3.50
4
Larry Hayslip, Pooler GA; Barry Kumins, Savannah GA67.64%
2.00
5
Merle Gaaskjolen, Cornelius NC; Peggy Yountz, Denver NC67.07%

Section 08

MPsRankNamesScore
10.00
1
Helen Anglemire, Rockford IL; James Ryan, Janesville WI69.92%
7.00
2
Susan Perez, Maryland Hgts MO; John Samsel, Chesterfield MO69.44%
5.00
3
Mary Allen - Patrick Moos, Peoria IL66.43%
3.50
4
Roger Lord - Jacqueline Sincoff, Saint Louis MO65.67%
2.00
5
Ken Deutch - Jane Ettelson, Saint Louis MO64.72%

Section 09

MPsRankNamesScore
15.00
1
Sean Ganness, Miami FL; Edmund Lundy, Cooper City FL72.17%
8.44
2
John Albright, Plantation FL; Donald Faskow, Hollywood FL71.58%
5.00
3
Sue Boyer, Lynn Haven FL; Ronald Fennell, Panama City FL68.61%
3.50
4
Kenneth Abelson - Sallie Abelson, Naples FL66.85%
2.00
5
Irving Brown - Eva Keyfetz, Aventura FL66.42%

Section 10

MPsRankNamesScore
10.00
1
Debra Gay Falcon - Michael Falcon, Baton Rouge LA70.23%
7.00
2
Pat Barrow, Daphne AL; Vivien Harmon, Point Clear AL68.81%
5.00
3
David Birnbaum, Pegram TN; Arthur Lowen, Nashville TN67.96%
3.50
4
Elaine Hallum - Barbara Rankin, Jonesboro AR67.92%
2.00
5
Phil Michaelson, Hot Springs Vlg AR; Matt Williams, Pencil Bluff AR65.75%

Section 11

MPsRankNamesScore
10.00
1
Dennis Dewey, Newburgh IN; Marian Major, Evansville IN63.23%
7.00
2
Connie Gustafson, Evansville IN; Phelps Lambert, Henderson KY61.11%
5.00
3
Robert Korten, Versailles KY; Joseph Rice, Winchester KY60.27%
3.50
4
William Harris, Georgetown KY; Paul Moss, Millersburg KY60.15%
2.00
5
Ron Deluca - Patricia Lodato, Evansville IN58.48%

Section 12

MPsRankNamesScore
10.00
1
Irene Kent - Gail Nangle, Kalamazoo MI64.38%
7.00
2
Deborah Kirby - Ron Woofter, Bowling Green OH64.13%
5.00
3
Richard Menczer, Bloomfield MI; Carolyn Simmer, West Bloomfield MI64.08%
3.50
4
John Hagedorn - Kathy Hagedorn, Saint Louis MO63.04%
2.00
5
Nancy Finkel, Bloomfield MI; Milton Siegel, West Bloomfield MI63.00%

Section 13

MPsRankNamesScore
10.00
1
Suzanne Dunaway, Oak Park IL; Michael Kutska, La Grange Park IL70.50%
7.00
2
Leon Diamond, Glenview IL; Flora Reagan, Saint Louis MO70.42%
5.00
3
Edward Peterson - Judith Rodgers, Chicago IL68.01%
3.50
4
Mary Garrison - Margaret Geldens, Winnetka IL67.76%
2.00
5
Betsy DeLange - Andrew Katai, Naperville IL67.52%

Section 14

MPsRankNamesScore
10.00
1
Doris Hausmann, Okoboji IA; Lavonne Peterson, Spencer IA68.36%
7.00
2
John Schlundt, Eden Prairie MN; Barb Zipoy, Bloomington MN65.75%
5.00
3
Sharon Maris, Spirit Lake IA; Robert Sandahl, Okoboji IA65.68%
3.50
4
Gene Brandl, Apple Valley MN; Richard Kain, Minneapolis MN64.38%
2.00
5
Elaine Prebonich, New Brighton MN; Jim Skonnord, Saint Paul MN63.75%

Section 15

MPsRankNamesScore
10.00
1
Linda Jirka, Mountain Home AR; William Jordan, Gassville AR67.76%
7.00
2
Robert Renner, Colby KS; Larry Sumner, Norton KS66.82%
5.00
3
J Ann Bouchard - David Shipman, Columbia MO66.29%
3.50
4
Shirley Sheridan - Steve Sheridan, Oakley KS65.77%
2.00
5
Elizabeth Gilman - Virginia Hamilton, Topeka KS63.07%

Section 16

MPsRankNamesScore
10.00
1
Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX71.13%
7.00
2
Mike Graham, Ore City TX; Dorothy McCasland, Pittsburg TX69.11%
5.00
3
Clifford Smith - Kathy Smith, Marietta TX66.56%
3.50
4
Bill Gemas - William Lindner, Conroe TX66.13%
2.00
5
Jeff Brown, Texarkana AR; Kathryn Young, Hope AR65.96%

Section 17

MPsRankNamesScore
10.00
1
Jerry Gaer, Scottsdale AZ; Bill Parks, Phoenix AZ70.07%
7.00
2
Charles Wilkins - Judy Wilson, Santa Fe NM68.21%
5.00
3
Larry Bertholf - Felicity Moore, Albuquerque NM67.67%
3.50
4
Donald Housley, Mesa AZ; Kathy Litterman, Scottsdale AZ67.35%
2.00
5
John Barker - Lenore Barker, Fountain Hills AZ67.19%

Section 18

MPsRankNamesScore
10.00
1
Glen Benedict - Rick Grieman, Regina SK69.81%
7.00
2
James Campi - Rosemary Campi, Bozeman MT68.59%
5.00
3
Gil Lafreniere - Dan Mathieson, Regina SK66.46%
3.50
4
Dennis David, Sandy UT; Uri Loewenstein, Salt Lake City UT65.92%
2.00
5
Rick Gaucher - Claire Jones, Regina SK65.58%

Section 19

MPsRankNamesScore
10.00
1
Andrew Hesser - Larry Lang, Richland WA69.29%
7.00
2
K Eiden - D Santilli, Sequim WA63.44%
5.00
3
Neil Jungemann - Louis Queary, Vashon WA61.39%
3.50
4
S K (Sindy) Patterson, Sooke BC; Non member, 61.30%
2.00
5
Donald Berry - Connie Setterington, Victoria BC60.83%

Section 20

MPsRankNamesScore
10.00
1
Louis-Amaury Beauchet, Sherwood OR; Irva Neyhart, Corvallis OR71.04%
7.00
2
Charles Carter - Stephen Prokop, Brookings OR69.27%
5.00
3
Eugene Biek - Joan Sullens, Redding CA66.70%
3.50
4
Chris Neilsen - Tom Neilsen, Portland OR66.04%
2.00
5
Duane Christensen - R Ian Martindale, Boise ID64.96%

Section 21

MPsRankNamesScore
10.00
1
Jennifer Jones - Bob Klein, Santa Rosa CA70.50%
7.00
2
Ann Nutting - Bill Nutting, Stockton CA68.89%
5.00
3
Shelly Dunietz, Santa Rosa CA; Sara Rothmuller, Occidental CA68.08%
3.50
4
Dolores Jaquez, Sonoma CA; Larry Page, Glen Ellen CA67.13%
2.00
5
Dan Bergmann, Livermore CA; Arthur Mirin, Castro Valley CA67.07%

Section 22

MPsRankNamesScore
20.00
1
Brian Castle, San Diego CA; James Scofield, Chula Vista CA74.90%
7.00
2
Charles Clarke, Ventura CA; Name not found, 69.38%
5.00
3
Gene Katz, Carlsbad CA; Richard Stryker, San Marcos CA67.71%
3.50
4
Eleth Fields, Tustin CA; Walter Schafer Jr, Fountain Valley CA66.96%
2.00
5
Leo Fishman - Theresa Martell, Newport Beach CA66.46%

Section 23

MPsRankNamesScore
10.00
1
Shirley Carroll, Newport Beach CA; Jackie Hess, Rancho Palo Vds CA62.23%
7.00
2
Name not found, ; Ralph Rivera, Lakewood CA62.08%
5.00
3
Bernard Seal - John Vacca, Northridge CA59.79%
3.50
4
Rand Pinsky - Kathy Swaine, Valencia CA59.29%
2.00
5
Diana Borgatti, South Pasadena CA; Rae Murbach, Altadena CA58.22%

Section 24

MPsRankNamesScore
10.00
1
Claire Leinheardt, Manhasset NY; Leon Yu, Syosset NY68.13%
7.00
2
David Wachsman - Janis Wachsman, Jericho NY61.29%
5.00
3
Fredlyn Edelstein - Herman Zieger, Staten Island NY60.96%
3.50
4
Shelly Amin - Patricia Mahnken, Staten Island NY60.42%
2.00
5
Kenneth Davidoff, Bellmore NY; Joyce Hirsch, Atlantic Beach NY60.00%

Section 25

MPsRankNamesScore
10.00
1
Gary Lewitzky, Lexington MA; Dick Mazow, Bedford MA71.17%
7.00
2
C Deem Schoenfeld, Middlebury VT; Irene Vignoe, Rutland VT69.92%
5.00
3
Dorothy Kolinsky, Stamford CT; Alex Kosseim, Greenwich CT69.00%
3.50
4
Margaret Malaspina - Derrick Niederman, Charleston SC68.27%
2.00
5
Jay Force, Stamford CT; Terry Lubman, Riverside CT67.82%