Inter Club Championship

ACBL wide
03/29/2018

Click here for Masterpoint Winners List


ICCG Open Pairs - 50.5 Tables

MPsABCNamesScore
8.90
1


Calvin Rowe - Denis Whittaker; Oak Hammock Duplicate67.59%
6.68
2


Abe Lederman - Jerry Fleming; Los Alamos Duplicate66.00%
5.01
3


Robert Cummins - Douglas Krasnoff; Indianapolis Bridge64.75%
5.37
4
1
1
Yinghan Ding - Xiaobin Sun; The Bridge Club SLC63.74%
2.82
5


Massoud Tahmassebipour - Steven Towner; The Bridge Club SLC63.61%
2.11
6


Dimitri Bourilkov - Malay Ghosh; Oak Hammock Duplicate63.53%
1.58
7


Christie Maher - Sue Carle; Longview Bridge Club62.26%
1.19
8


David MacRae - Margaret Peabody; Atlanta Duplicate Bridge61.33%
4.03
9
2

Patricia Wallace - Shirley Anne; Tallahassee Duplicate61.24%
0.89
10


Aaron Cavender - Richard Wetherell; The Bridge Club SLC60.71%
3.02
3

Joan Holbrook - William Elton; Longview Bridge Club60.16%
2.27
4

David Kennedy - M Brian Clausing; MVBA Bridge Center59.95%
2.27
5
2
Rich Zier - Jill Ferrier; Longview Bridge Club59.77%
1.70
6
3
Bahman Parsa - Frank Larose; Ami Bridge59.41%
0.96
7

Malcolm Todd - Bert Ward; Atlanta Duplicate Bridge59.19%
1.28

4
Sheila Seidner - Jeffrey Gardner; Ami Bridge58.94%
0.96

5
Charles O'Neill - Jonathan Herman; Atlanta Duplicate Bridge54.92%
0.72

6
Michael Meistering - Teresa Meistering; Ami Bridge54.74%

 


Total masterpoints: 103.52 earned by 36 players.

   1   8.90 Denis Whittaker, Gainesville FL
   2   8.90 Calvin Rowe, Gainesville FL
   3   6.68 Jerry Fleming, Los Alamos NM
   4   6.68 Abe Lederman, Los Alamos NM
   5   5.37 Yinghan Ding, Salt Lake City UT
   6   5.37 Xiaobin Sun, Park City UT
   7   5.01 Robert Cummins, Indianapolis IN
   8   5.01 Douglas Krasnoff, Indianapolis IN
   9   4.03 Shirley Anne, Crawfordville FL
  10   4.03 Patricia Wallace, Wakulla Springs FL
  11   3.02 William Elton, Kelso WA
  12   3.02 Joan Holbrook, Longview WA
  13   2.82 Steven Towner, Salt Lake City UT
  14   2.82 Massoud Tahmassebipour, Holladay UT
  15   2.27 Rich Zier, Vancouver WA
  16   2.27 M Brian Clausing, Dayton OH
  17   2.27 Jill Ferrier, Woodland WA
  18   2.27 David Kennedy, Dayton OH
  19   2.11 Malay Ghosh, Gainesville FL
  20   2.11 Dimitri Bourilkov, Gainesville FL
  21   1.70 Frank Larose, Levittown PA
  22   1.70 Bahman Parsa,    
  23   1.58 Sue Carle, Longview WA
  24   1.58 Christie Maher, Kalama WA
  25   1.28 Sheila Seidner, Yardley PA
  26   1.28 Jeffrey Gardner, Bensalem PA
  27   1.19 Margaret Peabody, Marietta GA
  28   1.19 David MacRae, Smyrna GA
  29   0.96 Malcolm Todd, Sandy Springs GA
  30   0.96 Jonathan Herman, Decatur GA
  31   0.96 Charles O'Neill, Decatur GA
  32   0.96 Bert Ward, Chamblee GA
  33   0.89 Richard Wetherell, Murray UT
  34   0.89 Aaron Cavender, Sandy UT
  35   0.72 Teresa Meistering, Richboro PA
  36   0.72 Michael Meistering, Richboro PA