ACBL Wide Charity

April 8, 2014


ACBL Wide Charity

District 01

RankNamesScore
1
Louis Lemkow, Nepean ON; Leon Zelikovitz, Ottawa ON69.49%
2
Richard Lash, St John's NL; Bruce Watson, St. John's NL65.51%
3
Mike Buist, St. John's NL; Cecily Ryan, St John's NL64.58%
4
Rachel Cote, Chicoutimi QC; Jacqueline Laberge, Laterriere QC63.19%
5
Joe Aucoin, New Waterford NS; Teresa Macneil, Sydney NS62.53%

District 02

RankNamesScore
1
Gail Jotcham - Ray Jotcham, Scarborough ON77.06%
2
Terry Bradley - Robert Panchuk, Burlington ON75.23%
3
George Morrissey, Welland ON; Jeremy Smee, St Catharines ON73.72%
4
Michael Bilon, Toronto ON; Thomas Revesz, Scarborough ON69.95%
5
Claude Tremblay - Muriel Tremblay, Niagara-Lk ON67.50%

District 03

RankNamesScore
1
Carl Eastman, Toms River NJ; Sonia Kaplan, Eatontown NJ66.80%
2
Hope Furth - Nancy Molesworth, White Plains NY66.37%
3
Anthony Cafaro - Josephine Cafaro, Manchester NJ66.19%
4
Wendy Bazelow, Wanaque NJ; Miyoko Boswell, Ramsey NJ65.72%
5
M Landman, Bloomfield NJ; Kenneth Powell, Livingston NJ65.71%

District 04

RankNamesScore
1
Alfred Crump - Travis Crump, Wyomissing PA71.14%
2
Meyer Kotkin, Cherry Hill NJ; Craig Robinson, Lansdale PA69.32%
3
Albert Bingaman Jr, Reading PA; Lissy Stauffer, Shillington PA67.73%
4
Jack Mendelsohn, Erdenheim PA; Everett Young, Lafayette Hill PA66.86%
5
Lynn Harris, Mechanicsburg PA; Jeremy Lynch, Millersburg PA66.44%

District 05

RankNamesScore
1
Ronald Henrikson, Lewiston NY; B. Ruth Hnath, Buffalo NY61.46%
2
Elizabeth Clark, East Aurora NY; Charles Schorr, Buffalo NY59.90%
3
Judy Kaprove, Williamsville NY; Ruth Kozower, Getzville NY56.94%
4
Paula Kotowski, Williamsville NY; Barbara Pieterse, Lancaster NY56.48%
5/6
Jerry Geiger, Hamburg NY; John Ziemer, Youngstown NY54.95%
5/6
Nancy Kessler, West Seneca NY; Ross Markello, Amherst NY54.95%

District 06

RankNamesScore
1/2
Ron Flicker, Forest VA; Philip Somers, Prospect VA60.04%
1/2
Jack Auvil - Kinza Pickelsimer, Moneta VA60.04%
3
Dan Becker, Wirtz VA; Dave Stephenson, Moneta VA57.59%
4
Bruce Clapper - Jay Simms, Moneta VA54.69%
5
Anne Barlow, Lynchburg VA; Non member, 54.02%

District 07

RankNamesScore
1
James Chianelli, Lexington SC; Roy McCrorey, Highlands NC67.18%
2
Gail Berman, Sandy Springs GA; Virginia Saul, Atlanta GA65.22%
3
Marshane Russell Griffin - Brian Youd, Charlotte NC64.88%
4
Gloria Halstead - Claudette Walton, High Point NC64.81%
5
Sue Bedient - Mary Peach, Charlotte NC64.62%

District 08

RankNamesScore
1
Elaine Delaney, South Bend IN; Frank Yoder III, Goshen IN68.63%
2
Patricia Baysinger - Imogene Reed, Carbondale IL66.15%
3
Vivienne Hertz, Carbondale IL; Margaret High, Marion IL65.10%
4
James Feinstein, South Bend IN; Sara Marcus, Granger IN63.27%
5
Bud Hinckley, South Bend IN; Lena Howard, Elkhart IN59.94%

District 09

RankNamesScore
1
Sudhakar Bhatt, Deerfield Bch FL; Jeanni Blume, Pompano Beach FL69.32%
2
Pat Samuels, Sarasota FL; Joyce Steele, Longboat Key FL69.18%
3
Arthur Hoffman, Boynton Beach FL; Burton Lipsky, New York NY68.64%
4
Courtney Donovan, Fort Myers FL; Robert Smink, Newtown Sq PA66.19%
5
Joan Bailey-Murray - John Startzel, Rockford IL65.66%

District 10

RankNamesScore
1
Ann Bunn, Birmingham AL; Clay Hall, Vestavia AL68.17%
2
Elaine Lowens - Bonnie Melchior, Little Rock AR67.66%
3
Pratap Puri - Loretta Rivers, Monroe LA66.03%
4
Ann Yancey Ferrill, Berryville AR; Bill Jones, Little Rock AR62.24%
5
Joseph Fischer, Hot Spgs Vlg AR; Phil Michaelson, Hot Sprgs Vlg AR61.61%

District 11

RankNamesScore
1
G Fidler - Robert Jarrett, Indianapolis IN64.58%
2
John Fosnaught, Indianapolis IN; Helen Hofmann, New Palestine IN62.04%
3
Jane Rummell - Barbara Vonderheide, Lexington KY59.95%
4
H Gordon - Jennifer Williams, Lexington KY59.72%
5
Avinash Lagu - Mary Lagu, Carmel IN59.03%

District 12

RankNamesScore
1
Barb Harbaugh, Harbor Springs MI; Mary Voorheis, Petoskey MI69.05%
2
Geoffrey Goldich, Walloon Lake MI; Paul Nelson, Petoskey MI66.27%
3
Walter Goldsmith, Bloomfield MI; Bert Newman, West Bloomfield MI65.28%
4/5
Gerald Avery, Dewitt MI; Janet Etienne, Lansing MI63.75%
4/5
Richard Johns, Okemos MI; Bruce Potter, East Lansing MI63.75%

District 13

RankNamesScore
1
Donald Croysdale, Menomonee Falls WI; William Malesevich, Mayville WI68.88%
2
Susan Adams - Stephen Cheston, Chicago IL66.83%
3
Michael Tarkoff, Chicago IL; Steve Zeinfeld, Riverwoods IL64.51%
4
Donna Billings, Slinger WI; Al Marino, Shorewood WI62.30%
5
Greg Renz, Fox Point WI; Non member, 61.96%

District 16

RankNamesScore
1
Susan Couch, Vernon TX; Anne Halsell, Crowell TX73.50%
2
Robert Martin, Spring Branch TX; Nell Morgan, New Braunfels TX63.39%
3
Edgar French - Barbara Quinby, Chillicothe TX63.00%
4
Mickie Damon - Dale Irish, Georgetown TX61.88%
5
Mark Bumgardner, Dallas TX; Nancy Kornegay, N Richlnd Hls TX58.93%

District 17

RankNamesScore
1
Eric Heinrich - William Skillern, Carlsbad NM71.66%
2
Judy Brew, Hayden ID; Clark Ransom, Scottsdale AZ64.44%
3
Daniel Coughenour, Fountain Hills AZ; Lori Sunderland, Mesa AZ64.07%
4
Shelly Gordon - Bert Nelson, Billings MT58.89%
5
Jean Randall - Palmer Randall, Carlsbad NM57.09%

District 18

RankNamesScore
1
Monta Bell - David Orser, Billings MT65.77%
2
Charles Gilje - Thomas Romine, Billings MT63.99%
3
Jean Lawes, Cut Knife SK; Non member, 63.43%
4
Heather Cookson Hills - Rick Cookson Hills, Bentley AB61.64%
5
Jim Hamilton, N Battleford SK; Donna Scherman, Battleford SK61.46%

District 19

RankNamesScore
1
Fermen Dillon, Eagle River AK; La Ralle Smith, Anchorage AK58.33%
2
Wonnie Duncan - Gregory Svendsen, Anchorage AK56.02%
3/4
Norman Holthouse - Douglas H Scott, Anchorage AK55.09%
3/4
Alan Larson - Joyce Michaelson, Anchorage AK55.09%
5
Motoyo Kay Gatlin - Constance Johnston, Anchorage AK51.85%

District 20

RankNamesScore
1
Richard Garvin - Irva Neyhart, Corvallis OR67.05%
2
David Finley, Albany OR; Gregory Smith, Corvallis OR66.67%
3
Jean Christenson - Evelyn Wick, Corvallis OR61.17%
4
John Fields, Arroyo Grande CA; Mark Rowe, Philomath OR60.31%
5
Sandra Allen - Noeline Myers, Corvallis OR53.60%

District 21

RankNamesScore
1
Don Friedman - Michael Levin, San Francisco CA70.83%
2
James Griffin, Sausalito CA; Barbara Shukov, Los Altos Hls CA65.53%
3
Betsey Schneider, San Carlos CA; Harriel Shea, San Jose CA64.96%
4
Ida Lee, Mountain View CA; Ronald Powell, Santa Clara CA62.75%
5
Andrew Kerr - John Sweeney, San Francisco CA62.20%

District 22

RankNamesScore
1
Nadia Araabi, Laguna Niguel CA; Dan Siegel, Laguna Beach CA66.20%
2
Judy Elbogen, Mission Viejo CA; Steven Love, Laguna Niguel CA63.43%
3
Richard Kemmerer - Henry Schaeffer, Tehachapi CA62.50%
4
John Kissinger - Susan Kissinger, San Clemente CA62.18%
5
Gale Senter - James Senter, San Clemente CA61.55%

District 23

RankNamesScore
1
Leah Levitt, Lancaster CA; George Lewis Jr, California City CA63.33%
2
Carol Ashbacher, Newhall CA; Kristi Kubo, Canyon Cntry CA60.00%
3
Dan Spector, Palmdale CA; Barbara York, Lancaster CA56.25%
4
Phoebe Evans - Harold Underwood, Lancaster CA55.83%
5
Henry Roediger - Sharry Vida, Lancaster CA52.92%

District 24

RankNamesScore
1
Yefim Shoykhet, Bronxville NY; Blossom Warren, New York NY69.35%
2
Mimi Lenihan - Kathleen McLauchlen, Southampton NY63.99%
3
Robert Gold, Amagansett NY; Geoffrey O'Connor, Southampton NY63.62%
4
Roberta Schechter, New York NY; Burt Spiegel, East Hampton NY63.10%
5
Lawrence Hillel, East Hampton NY; Non member, 62.79%

District 25

RankNamesScore
1
Thomas Hey, Fairfield CT; Sharon Santow, Greenwich CT70.00%
2
David Blackburn - Linda Green, Fairfield CT64.58%
3
Donald Kimsey, Trumbull CT; Charles Stabinsky, Norwalk CT55.83%
4
Katharine Goodman, Fairfield CT; Warren Williams, Wilton CT54.17%
5
Annet Bonfanti, Redding CT; Luisa Kelso, Wilton CT52.92%